Хто такі «бандерівці» і чому їх так боїться Росія?

Марш українських націоналістів на честь 111-ої річниці з дня народження Степана Бандери в Києві, Україні 1 січня 2020 року. (Джерело: Keystone/EPA/Serguey Dolzhenko)

Одна із версій Росії щодо військового вторгнення в Україну — це знищення нацистів і «бандерівців». Хто ж такі ці бандерівці, чому їх так боїться Кремль та чому постать Степана Бандери лякає росіян і кадирівців? 

Бандерівці та їхній лідер Степан Бандера — це підпільне військове  об’єднання, яке діяло в основному на західній Україні проти радянського союзу та нацистів  в середині XX ст.

Яку мету ставила собі  російська пропаганда «про бандерівців і нацистів» і який результат досягла   розповідає Ярослав Коритчук, історик та  директор  Івано-Франківського музею визвольної боротьби імені Степана Бандери.

GS News: Росія часто говорить, що бореться в Україні з нацистами і  бандерівцями.  Хто такі бандерівці й Степан Бандера?

Ярослав Коритчук: Бандерівці — це українці, які в основному жили на заході України в середині XX століття і боролися за визволення України від двох тоталітарних режимів: нацистського та комуністичного.

Збройний визвольний рух, Українська Повстанська Армія (УПА) та  Організація Українських Націоналістів (ОУН), боролися партизанськими методами  за українську державу — не тільки зі зброєю в руках, але і пропагандували все українське: мову, освіту, культуру.

Степан Бандера — ідеолог національного визвольного руху.  Його погляди боротьби з окупантами були радикальними: орієнтація на власні сили, створення збройних підпільних військ, здобуття незалежної України. Прихильників ідей Бандери стали називати бандерівцями.

GS News: Чому Росія називає бандерівців нацистами, якщо самі ж бандерівці воювали проти нацистів?

ЯК: У радянському союзі спеціально був створений міф, що УПА співпрацювала з Гітлером. За роки війни (1941-1944 рр.), яка велася на території України, мільйони мирних людей і військових постраждали від фашистів. Логічно, що в суспільстві склалося негативне ставлення до них.

Росія увесь гнів народу який був спрямований на нацистів спрямувала на український визвольний рух, звинувативши їх у співпраці з Гітлером. Це робилося для того, щоб люди не підтримували  український визвольний рух і все що пов’язано з Україною. Визвольний рух всіляко придушували, людей арештовували, вбивали, депортували до Сибіру. Майже кожен десятий житель заходу України був постраждалий за те, що брав участь, підтримував або мав якісь родинні зв’язки з УПА.

Зараз цей міф  російська пропаганда поширює серед свого населення з метою мотивувати та мобілізувати чоловіків добровольців воювати в Україну. Треба було придумати ворога, щоб пояснити росіянам благий мотив війни.

GS News: Які факти свідчать про те, що Бандера не співпрацював з фашистами?

ЯК: Бандера хотів використати момент коли Німеччина воюючи з Радянським Союзом виснажать одне одного у війні. Питання України для цих держав буде не настільки актуальним. Степан Бандера говорив,  що необхідно опиратися на власні сили українського народу, бо ніхто з-за кордону не допоможе. Хіба можуть збігатися інтереси. Про те що, Бандера не співпрацював з нацистами можу навести такі історичні факти:

  1. Бандера три роки перебував у Німецькому концтаборі (1941-1944 рр.).

  2. Нацисти з метою тиску на Бандеру вбили двох його рідних братів.  Василь і Олександр у 1942 були закатовані нацистами у концтаборі у місті Освенцим.

  3. Нацисти не визнали українську державу і вели боротьбу проти ОУН та УПА.

GS News: Бандерівцями лякають дітей,  росіяни боялися їхати за захід України…  Якими вони були воїнами?

ЯК: Від рук бандерівців справді загинуло тисячі нацистів і НКВСистів. УПА кинула виклик найбільшим тиранам світу і вела боротьбу 18 років. Бандерівцям треба надати належне — їхні війська не мали державного фінансування, не мали власних заводів чи виробництва, яке б могло їм допомогти зброєю та іншою військовою амуніцією. У тих умовах, без будь-якої підтримки, вони ефективно і довго боролися проти двох найбільших на той час тоталітарних машин, які мали мільйонні матеріальні ресурси. До окупантів вони були жорстокі, адже захищали свою територію.

GS News: Зазвичай, національні герої та лідери повстань мають позитивний образ у всій країні. Чому на заході України бандерівці та Степан Бандера є героями, а на сході навпаки: донедавна мали негативний образ?

ЯК: Цьому спричинило кілька факторів. Перший фактор: УПА боролася з окупантами підпільними та партизанськими методами. Цьому сприяли географічні особливості заходу України: гірська та лісова місцевість допомагала переховуватися воїнами. Окупанти в чужій місцевості важко орієнтувалися і фізично не вміли виживати в таких природних умовах.  На сході України немає такої кількості високих гір і густих лісів. Тому там партизанські методи й не були настільки успішними і не вдалося боротися проти радянської влади так, як це робили на заході.

Другий фактор: місцеві  жителі сходу України просто не бачили й не розуміли діяльності визвольного руху. Відповідно і не розуміли, що таке УПА і бандерівці. Їхню негативну думку сформувала російська пропаганда.

Третій фактор: місцеве населення сходу України за етнічним походженням не були українцями — це були росіяни та представники колишнього СРСР. Зрозуміло, що українське повстання для цих людей — дуже негативне явище.

Четвертий фактор: радянська влада прийшла на захід України в 1939 році. Східна Україна перебувала у складі СРСР набагато раніше, з 1919 року.

GS News: Яку мету ставила російська пропаганда про бандерівців для українського населення розпочавши війну в Україні?

ЯК: Ціль путінської пропаганди — створити конфлікт між жителями сходу та заходу України. Він думав, що цим самим образить жителів і розсварить між собою. Путін думав, що старі радянські наративи про бандерівців спрацюють і жителі сходу України зустрінуть російські війська, як визволителів від нацистів-бандерівців — радісно та з хлібом і сіллю!

Кожна нація пам'ятає своїх національних героїв. Ще одна мета пропаганди: дискредитувавши українських повстанців нібито за співпрацю з Гітлером, Путін прагне стерти з пам'яті українських героїв. Бандера — один із  символів незламності українського населення у   прагненні мати власну державу. Бо це приклад героїзму і безстрашності — боротися проти таких сильних ворогів як Німеччина і Росія. Повстанці своїм прикладом надихають інших боротися за незалежність і тому становлять  серйозну загрозу окупантам.

GS News: Як спрацювала російська пропаганда з боротьбою з «нацистами та бандерівцями»? Як війна змінила думки людей зі сходу України відносно бандерівців?

ЯК: Путінська пропаганда називала всі українців «бандерівцями», не залежно з якого вони регіону, зі сходу чи заходу. Це викликало шалений інтерес до постаті Степана Бандери у жителів всіх регіонів України. Вони почали шукати правду і цікавитися хто ж такі ці бандерівці, яких так бояться росіяни?  Ситуація викликала зворотний ефект: відкрила правду і викликала позитивне ставлення до бандерівців.

Вісім років війни змінили свідомість багатьох людей і змінили погляд на українську історію, повернули з небуття сотні національних героїв. Це  підтверджують різноманітні соціологічні опитування. Наприклад, група «Рейтинг» зафіксувала, що у 2018 році 47 відсотків населення позитивно ставилися до Бандери, а у 2021 ця цифра зросла майже до 80 відсотків. Війна, яка зараз триває в Україні відкрила багатьом людям очі — УПА і бандерівці боролися проти радянського зла.

Зараз Росія використовує такі ж методи боротьби як колись використовував радянський союз проти мирного населення: вбивство мирних людей, зґвалтування, тортури, депортація, крадіжка зерна, знищення української культури та духовності. Якщо розпитати очевидців, вони підтвердять, що росіяни зараз здійснюють такі самі злочини, як раніше.

GS News: Що вас особисто найбільше вразило у постаті та біографії Степана Бандери?

ЯК: Бандера виховувався в сім’ї священника. Він з раннього віку присвятив себе відновленню власної держави України.  Вперше його заарештували у віці 17 років. Пізніше Бандеру присудили до довічного ув'язнення та смертної кари. Він провів у концтаборах 10 років свого життя. Тюрми  не зламали його характер і ціль життя. Вийшовши на волю, Бандера продовжив боротьбу за визволення України. Історики зафіксували сім безрезультатних спроб вбивства Бандери зі сторони радянської влади. Загинув Степан Бандера у віці 50 років, його вбив агент КДБ.

GS News: Як думаєте, завдяки чому бандерівцям вдалося так успішно боротися проти нацистів і НКВСистів, незважаючи навіть на те, що не було держави й мінімального фінансування?

ЯК: Ідейність. Ідея власної держави змогла мобілізувати людські ресурси. Часто УПА добровільно йшли на смерть, аби лише не здатися ворогу. Бандерівці опиралися на власні сили українців, які допомагали один одному одягом, харчами, розвідкою, медикаментами. Жителі  часто переховували та лікували бандерівців. Без підтримки населення визвольний рух не проіснував би. Вояк УПА і простий селянин були одним механізмом. Радянська влада знищила визвольний рух, але  не  змогла знищити свідків тих подій і послідовників УПА, які продовжили ідею незалежності України.

Newsletters