Смерть, руйнування, нестача харчів: життя в напівобложеному Миколаєві

Зруйнована будівля в Миколаєві. (Фото: Олексій Платонов)

Незважаючи на постійні обстріли та часткову облогу, Миколаїв і далі функціонує. Працює громадський транспорт, медичні пункти та магазини, державні служби, забезпечується питна вода. Поліція та влада документують збитки в місті: вартість реставрації оцінюють в мільйони євро.

Смерть і руйнування

В'їзд до міста з окупованої Херсонської області закритий. Люди, які намагаються втекти на автомобілі, змушені проходити через фільтраційний табір, проте виїзд заблокований.

Касетні снаряди, які зазвичай використовуються після 21:00, завдають шкоди житловим будинкам, інфраструктурі міста та області, вбивають людей і тварин.

6 червня 49-річна Анжела поховала власну матір Ніну, яка загинула після обстрілу.

photo5256172103898610379.jpg
Анжела прощається з мамою Ніною. (Фото: надано автором статті)

«Це був день першого касетного обстрілу дитячого майданчика. Я відправила доньку Діану до Києва наступного дня, бо там зараз безпечніше, але мама залишилася зі мною», – розповіла Анжела. «Їй раптово стало погано в ніч на 2 червня і вона померла від серцевого нападу о 7 годині ранку 3 червня».

Анжела розповіла, що 76-річна Ніна була «цілком здорова», і її вбив «стрес, який вона пережила». Крім того, попередній обстріл знищив квартиру Анжели.

photo5258423903712295894.jpg
Зруйнована квартира Анжели. (Фото: надано автором статті)

Їжа і вода

Інша мешканка Миколаєва, Тетяна, розповіла, що багато пенсіонерів у Миколаєві зараз обтяжені тим, щоб утримувати дітей та онуків, а не забезпечувати себе.

«Постійні сирени руйнують нервову систему, тому багато молоді покинуло місто. Залишилися переважно пенсіонери. Молодь міста втратила роботу і змушена жити на гроші пенсіонерів, оскільки інші соціальні виплати не здійснюються», – сказала вона.

Тепер сама пенсіонерка Тетяна змушена допомагати своєму 38-річному синові та його дружині. Проте навіть для пенсіонерів вижити стало великим подвигом.

«Мені знадобилося два дні, щоб отримати так звану продуктову картку. Першого дня я стола у черзі п’ять годин, щоб дізнатися, що реєстрація на цей день зачинена. На наступний день я встала в чергу о 5:30 і до обіду отримала картку», – згадує Тетяна.

За її словами, картка дозволяє тричі на тиждень отримати буханець хліба та консерву із «якимось несмачним вмістом». Але й тоді черга на їжу займає три години, а на питну воду – одну годину.

Нестачі енергоносіїв та зростання цін

Ціни на паливо та газ зросли. Колись дизель коштував від 26 до 30 гривень (від 0,86 до 0,99 швейцарських франків), а зараз зріс майже втричі. Біля АЗС утворюються кілометрові черги. Місцева влада пообіцяла, що стабілізує ситуацію, але цього поки не відбулося. Через підвищення цін на бензин подорожчали інші товари та послуги.

ракета.jpg
Ракета вразила Миколаїв. (Фото: Олексій Платонов)

У місті також закінчилася кам’яна сіль, яку деякі використовують для консервації їжі після закриття соляної шахти «Артемсоль» у Донецькій області.

Водночас в області відкрито мобільний госпіталь, який працює на генераторах. Місцеві лікарі також можуть консультуватися з колегами за межами України завдяки StarLink, системі, яка дозволяє підключатися до супутникового Інтернету, незважаючи на руйнування комунікаційної інфраструктури.

Надія на майбутнє

Голова обласної військової адміністрації Віталій Кім сподівається на позитивні зміни: «Україна має отримати ракети великої дальності», – зазначає він.

Танки Т-72 з Чехії вже доставлені та перебувають на озброєнні Збройних сил України між Херсоном та Миколаєвом.

Міністр оборони України Валерій Залужний також підтвердив, що в Миколаївській та Одеській областях є протикорабельні ракети, які захищають їх від десантної операції Росії в Чорному морі.

Кім підкреслив, що небезпеки бліцкригу з боку Росії немає, оскільки їй знадобляться «місяці», щоб дістатися до міста. За словами Кіма, російська армія навіть не відчуває спонукання до захоплення Миколаєва, оскільки солдати знають, що місто «привітає їх смертю».

Newsletters