Опера проти війни: в Одеському театрі готують світову прем’єру "Катерини" Шевченка

Одеська опера. Декорації. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

Його побудували на початку 19 століття за проектом італійця Франческо Фраполлі. Ініціатором зведення Одеського оперного театру був тодішній градоначальник герцог Арман де Рішельє, якого одесити і дотепер називають “Дюком”. Незважаючи на безліч трубот: торгівельних, військових, будівельних, - Рішельє знав, що Одеса — місто різнонаціональне та багатомовне. Тож найкращим, що змогло би об'єднати людей - була саме музика. За всю історію свого існування театр пережив дві серйозні пожежі та Другу Світову війну. Отримав статуси “Державний”, “Академічний” та “Національний”.

23.05.2022

Побувати за лаштунками Одеської опери та на власні очі побачити, як на культурному фронті сьогодення театрали розгорнути власну боротьбу із російськими окупантами “м‘якою” силою, для пересічного українця - справжнє везіння. Незважаючи на війну та постійну загрозу ракетних ударів, тут готуються до світової прем'єри поеми “Катерина” Тараса Шевченка.

Головна тема якої — трагедія української дівчини, яка покохала російського солдата.

photo_2022-05-20_18-10-57.jpg
Одеська опера. Ескізи костюмів. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

У цехах мистецького комбінату кипить робота: костюмери шиють сценічний одяг, взуття, вбрання та аксесуари для артистів. Вони чітко продумують всі детали аби ескіз із паперу став шедевром на сцені і вразив глядача. Художники - постановники тим часом розробляють тематичні декорації. Саме з їх допомогою глядач зможе якнайглибше зануритися в атмосферу поеми “Катерина”.

“Це мій фронт роботи. Культурне середовище — це м'яка сила, яка здатна впливати на почуття та думки глядачів. Таким чином я відчуваю, що маю зробити свій вклад у перемогу над ворогом”,- наголошує художник-постановник Ігор Анісенко.

photo_2022-05-20_18-10-46.jpg
Одеська опера. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

photo_2022-05-20_18-11-59.jpg
Одеська опера. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

Ракетні удари та обстріли морської столиці України російськими військами не злякали жодного співробітника Одеської опери. Частина із них залишилася працювати в театрі, інші - вступили до лав Збройних Сил України та Територіальної оборони. Нині театрали займаються волонтерством, проводять благодійні концерти в Одесі та за кордоном.

«Найцінніше в умовах війни те, що жоден із нас не відмовився від важкої роботи. Ми всі, як один, встали і працюємо на благо нашої країни. Допомагаємо всім, хто цього потребує і де ми можемо бути корисними: співаємо і таким чином в підтримку армії збираємо кошти”, - розповідає солістка оперного театру Юлія Терещук.

photo_2022-05-20_18-10-15.jpg
Одеська опера. Репетиції. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

photo_2022-05-20_18-10-23.jpg
Одеська опера. Репетиції. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

Юлія Терещук разом із іншими колегами-солістами одеської опери щодня проводять репетиції та готуються до довгоочікуваної прем'єри поеми “Катерина” Тараса Шевченка. Вона грає головну роль. Каже, що найважче після репетиції відпустити всі емоції, які переживає героїня поеми. Адже в ній автор показав не лише трагічну долю жінки-покритки, але й дитини-безбатченка у кріпосному суспільстві.

“Катерина — це збірний образ долі жінок України. Шевченко дуже тонко її зобразив, показав весь біль, всю несправедливість. За великим рахунком - це молода дівчина, яка закохалася і хотіла жити для свого кохання. Але москаль зрадив її. Це, напевно, і не дивно в умовах сьогодення. Мені це найбільше болить. Образ Катерини такий, що не залишає байдужим нікого. Часом у самих артистів з'являються сльози на очах, бо ми втілюємося і співпереживаємо нашим героям”, - ділиться емоціями Юлія Терещук.

photo_2022-05-20_18-11-11.jpg
Одеська опера. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

Примітно, що у жодного із співробітників оперного театру, а їх майже 700, з початку війни та після ракетних ударів по Одесі, не виникло бажання залишити місто і виїхати до безпечного місця. Таке рішення театрали пояснюють великою лобов'ю до рідного міста та самої Опери. Кажуть, що їх обов'язок залишатися на місці і берегти театр за будь-яких умов.

“У мене були відрядження до Кишинева (Молдова), запрошення до Азейбарждану, але кожного разу я повертаюся до Одеси. Важливо, що ми продовжуємо займатися тією справою, яка є нашим покликанням. А тому намагаємося зробити максимально так, щоб музика допомагала нам пережити цей важкий і трагічний період в історії нашої країни”, - розповідає головний диригент Одеського Національного театру опери та балету В'ячеслав Чернухо —Воліч.

А вже незабаром глядачі під час прем'єри поеми “Катерина”, як зазначає директор театру, не лише глибше відчують трагедію укранської дівчини, яка носить під серцем дитя москаля, але й сама поема, зважаючи на війну в Україні, завдяки українському композитору Олександру Родіну, який написав сучасну музику до вистави, зазвучить по-новому.

photo_2022-05-20_18-09-53.jpg
Одеська опера. Травень 2022. (Фото: Тетяна Беженар)

“Я впевнена, що це буде світова прем'єра, непроста. Це крик української душі і ми намагатимемося вкласти в неї всі свої думки і бажання, як відродити Україну”, - говорить Надія Бабіч генеральна директорка ОНАТ опери та балету.

Нині через військовий стан в Україні всі вистави в театрі скасовано. Втім театрали не залишили одеситів без улюблених музичних творів. Популярні вистави можна побачити онлайн. А вже на початку літа, за сприятливих умов, в театрі покажуть прем'єру поеми “Катерина”.

Newsletters