«Найбільше дістається Путіну»: українська карикатура про війну з Росією

Автор: Юрій Журавель

Три українські карикатуристи розповіли, як їм твориться під час війни.

«Путіна, здається, можу намалювати з закритими очима лівою ногою»

Художник і музикант з Рівного, лідер українського гурту «OT VINTA» Юрій Журавель малює політичні карикатури ще з часу Помаранчевої Революції. Зараз, каже, робить це активніше, бо така вимога часу. Адже війна прикувала увагу всього світу до України. Тому є інтерес і до української культури, і до карикатури, зокрема.

Мені дає натхнення наш народ, який щодня твердо і наполегливо рухає війну до перемоги. Все це на поверхні. Головне зразу помітити і намалювати. Звичайно, все це я замішую особистими емоціями, а їх на час гарячої фази вистачає. Це і злість, і ненависть, і розпач, і сум, але й радість, захоплення і втіха.

Юрій Журавель зобразив майже всіх визначних політиків, які впливають на процеси в Україні. Найбільше, звичайно, дісталося Путіну. Він – це і порося на рожні, яке смажиться на вогні у вигляді українського герба, і обличчя, законсервоване в банці «для збереження»,  і злочинець перед шибеницею на мавзолеї тощо.

-Зараз, здається, вивчив Путіна настільки, що зможу намалювати його з закритими очима лівою ногою собачим лайном. Я буду продовжувати малювати його зі ще більшим завзяттям, бо сміх - це перший ляпас перед аперкотом і хуком у щелепу.

Сміх від карикатур, пояснює карикатурист, додає впевненості українському народу і піднімає настрій ЗСУ.

Мої малюнки швидко поширюються соціальними мережами. Їх використовують іноземні ЗМІ, такі як «Шерлі Ебдо», «ZDF» та інші, російські опозиціонери: Невзоров, Ходорковський, Шедерович. Хвилю використання моїх малюнків на футболках, філіжанках, сумках вже давно не спинити. Мабуть, люди їх люблять, якщо вони такі популярні. Часто бачу їх на білбордах по всій країні і на плакатах міжнародних акцій за кордоном.

Помітно, що мої роботи зачіпають і орків (росіян, - ред.). Вони активно коментують їх. Це дуже приємно. Значить моя зброя - далекобійна.

Нині Юрій Журавель готує книгу зі своїми карикатурами під назвою "Сториця", яка буде адаптована для міжнародного читача. Нею хоче показати світу, що українці - давно не частина радянської купи, а окрема незалежна Держава, яка давно заслуговує на щастя.

2.jpg
Автор: Юрій Журавель

3.jpg
Автор: Юрій Журавель

4.jpg
Автор: Юрій Журавель

5.jpg
Автор: Юрій Журавель

6.jpg
Автор: Юрій Журавель

«Росіян зобразив кам’яними бовванами перед телевізором»

Карикатуриста з Одеси Олександра Барабанщикова надихають на творчість війна з Росією, Лукашенко, Путін.

Карикатура це зброя, яка допомагає нам так само боротися, як і журналістам - слово. Тільки у них зброя – перо, у нас – олівець. До речі, ніхто ніколи не ущемляв мене через мої карикатури, навіть коли я зображав українських політиків, найчастіше з них – Порошенка. Все-таки є свобода у нас в Україні.

Про історію створення однієї зі своїх робіт воєнного часу карикатурист розповів так:

Наприклад, мене вразило, що відбулося зомбування росіян телебаченням. Ми розірвали стосунки з багатьма друзями, знайомими з Росії, тому що вони дивилися телевізор. Тож я у своїй роботі зобразив росіян у вигляді кам’яних бовванів, які сидять і дивляться телевізор, а за спинами у них – пожежа.

Українці, каже Олександр Барабанщиков, дуже позитивно сприймають його роботи. Це було помітно і під час нещодавньої міжнародної виставки карикатури в Одесі під назвою «Русскій воєнний корбаль пішов на…».  У ній взяли участь 40 карикатуристів з 12 країн світу. Далі виставку зможуть побачити і за кордоном: у Польщі, Німеччині.

7.jpg
Автор: Олександр Барабанщиков

8.jpg
Автор: Олександр Барабанщиков

9.jpg
Автор: Олександр Барабанщиков

«За карикатури проти путінського режиму можна опинитися у в’язниці»

Карикатурист з України Олег Гуцол хоч і має українське громадянство, але живе у Білорусі, адже звідси – його дружина.

На створення карикатур надихає саме життя. Оскільки я живу в Білорусі, то тут політичних карикатур практично не малюю. По-перше, їх тут ніде друкувати, по-друге, репресивна машина тут діє з розмахом: за будь-який малюнок проти чинної влади можна порапити за ґрати. Якщо не висовуєшся - то тебе не чіпають. Хоча серйозні побоювання таки маю, бо російські спецслужби тут почуваються як удома. Ніхто не дасть гарантії, що за карикатури проти путінського режиму я не можу опинитись в російській в’язниці

З початком російської агресії проти України, за словами Олега Гуцола, попит зарубіжних партнерів та видань на роботи українських карикатуристів значно зріс. Тож його карикатури друкували датська газета «Berlingske», французька «Шарлі Ебдо», українська парламентська «Голос України». Також його роботи брали участь у виставках в Пенсільваніїї (США), Токіо та Кіото ( Японія), в Одесі (Україна).

10.jpg
Автор: Олег Гуцол
11.jpg
Автор: Олег Гуцол

12.jpg
Автор: Олег Гуцол

13.jpg
Автор: Олег Гуцол

Newsletters