Культура під час війни в Україні: пісні, картини та навіть стенд-ап у бомбосховищі

Музиканти виступають під час гумористичного шоу «Джавеліна» в Одесі 1 квітня, 2022 року (Фото: Nina Lyashonok / Avalon)

З перших днів широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого зазвичай м’яка та романтична українська культура також перейшла у оборону.

Без жодного адміністративного примусу місцеві співаки та художники почали створювати мистецтво у стилі мілітарі. 

Доволі груба за інших обставин фраза українського прикордонника «Русский военный корабль, иди на***» перетворилася на емоційну відповідь українського суспільства російським загарбникам у перші дні після вторгнення. 

Ця фраза одразу з’явилася на бігбордах, футболках та у піснях. Піком популярності цього мему стала офіційна поштова марка України на цю тему. Після того, як Україна потопила той самий корабль — флагман російського флоту на Чорному морі «Москва» — попит на поштову марку зріс. За звичайної ціни у приблизно 4,5 євро за комплект з шести марок на ebay такий комплект продається за 95 євро (а ще там багато підробок). На благодійному аукціоні набір з 12 марок та двох конвертів був проданий за приблизно 125000 євро.

Перший місяць після вторгнення в Україні були заборонені розваги: театри, кінотеатри та концертні зали не працювали. За місяць вони відкрилися, у репертуарі з’явилися нові вистави на тему війни. Виставка картин на військову тематику відкрилася у Мукачеві, у Львові, у Києві та в інших українських містах. Українські художники також проводять виставки своїх робіт за кордоном.

Здається, війна та гумор несумісні. Але люди хочуть посміхатися навіть у складні часи. Ось чому українська стендап-комедія переживає нову хвилю уваги до себе. Задля безпеки присутніх людей стендап-виступи відбуваються у бомбосховищах

Великих літературних творів про війну в Україні ми поки що не побачили, але для цього потрібен час. Багато українських письменників сьогодні воюють на фронті, перебувають у вимушеній еміграції або допомагають військовим як волонтери. Емоції та досвід, який вони отримують, перетворяться у літературні твори.

Разом із підтримкою України на заході згадки про війну, що триває у Європі, поширюються у світовій культурі. Легендарні Pink Floyd вперше з 1994 року записали кліп на українську народну пісню у виконанні місцевого співака Андрія Хливнюка, який став солдатом. Британський співак Ed Sheeran залучив українського співака Тараса Тополю, щоб записати антивоєнну версію свого хіта 2Step. А днями той самий Тополя заспівав дуетом із Боно з гурту U2 у київській підземці. Саме Sheeran дав українцю телефон Боно. Україну також відвідала голлівудська актриса Анджеліна Джолі.

Україна і до війни була популярною локацією для запису кліпів та фільмів через свою прекрасну природу, мінімальну бюрократію та відносно дешеві робочі руки. Але сама країна та її мешканці зазвичай залишалися за кадром і виступали просто як масовка або знімальний майданчик. Сьогодні ж саме Україна та українці стають модними. 

Newsletters