Квитки онлайн, щоб врятувати зоопарк у Миколаєві

Миколаївський зоопарк. Травень 2022. (Фото: Олексій Платонов)

Миколаївський зоопарк є одним із найкращих в Україні та Європі. Про те, чим живе зоопарк в умовах воєнних дій, про ракетні обстріли, і про відносини з російськими колегами, нам розповів директор зоопарку Володимир Топчий. Він також пропонує купувати віртуальні квитки до зоопарку, аби допомогти врятувати тварин.

19.05.2022

Довідка: Історія зоопарку починається в 1901 році, коли міський голова Микола Леонтович заснував свою приватну колекцію. Миколаївський – це один із найдавніших зоопарків України, після Харківського. Розташований на території близько 20 га, зоопарк налічує 79 видів рідкісних ссавців, 103 унікальних видів диких птахів, 35 видів незвичайних рептилій.

Страус.jpg
Миколаївський зоопарк. Травень 2022. (Фото: Олексій Платонов)

– Володимир Миколайович Хотілося б дізнатися, як в умовах бойових дій виживає Миколаївський зоопарк, тварини?

– Тварини живуть так само, як і люди, ми тут одна сім'я, тому в нас і проблеми схожі. Щоправда, тварини поки що не можуть виїхати, а от кілька співробітників уже евакуювались. Наш зоопарк уже два місяці живе за воєнним часом, ми змінили графік роботи, щоб зручно було доглядати тварин і люди могли піти вчасно додому. За цей час ми вже навчилися працювати по-новому – у нас налагоджені зв'язки з волонтерами, дуже добре нас підтримує місто. Окрім містян, нам фінансово та кормами допомагають зоопарки Європи. Ми не можемо сказати, що є велика проблема із забезпеченням кормами, звичайно, якихось певних кормів не вистачає через те, що люди, які виграли тендер, опинилися на окупованій території. Так, у нас є проблема з мороженою рибою, з яйцями. Зараз оголошуватимемо новий тендер, можливо, хтось інший прийде і стане з нами працювати.

Родина львів.jpg
Миколаївський зоопарк. Травень 2022. (Фото: Олексій Платонов)

Нині складно через відсутність водопроводу, та завдяки допомозі міської влади на території нашого зоопарку пробурили свердловину. Тепер трохи простіше з водою, хоча для потреб зоопарку цього замало. З водою нам централізовано допомагає міськводоканал. До речі, після виходу мого інтерв'ю в місцевих ЗМІ у місті частково запрацював водопровід.

Зараз зоопарк закритий для відвідувачів, тому у нас існує велика потреба в грошах. Ми звернулися до всіх людей з проханням купити квитки он-лайн. Ця акція отримала великий відгук, тому ми зараз не просимо коштів у міського бюджету. В результаті ми змогли погасити платежі, а це великі суми. Оплатили комірне, опалення та корми, видали зарплати. Але гроші нам потрібні постійно.

Якщо хтось може допомогти, прошу придбати квиток он-лайн на нашому сайті і підтримати зоопарк у важкий час.

Територію зоопарку вразили сім ракет. Дякувати Богові ніхто не постраждав – ні з тварин, ні з людей. Ракети падали в нічний час, їх у нас уже ціла колекція.

Прилетіло.jpg
Залишки російських ракет, Миколаївський зоопарк. Травень 2022. (Фото: Олексій Платонов)

– А як тварини реагують на обстріли, вибухи? (Якраз під час розмови зателефонували волонтери та запропонували 600 кг моркви).

– Тварин ми закриваємо о другій годині дня там, де це можна. Сказати, що тварини у нас у стресі, я не можу, у них нормальна поведінка. Адже вони добре їдять, народжують та годують своїх малюків. Буквально минулими вихідними народилися рисенята, якби у їхньої мами був стрес, вона б відмовилася від годування. Те ж саме і у птахів – вони продовжують активно висиджувати яйця.

– Наскільки ми знаємо, у Вас були добрі стосунки з Московським зоопарком та іншими зоопарками Росії, навіть у розпал Революції Гідності москвичі передали у березні місяці 2014 року білу ведмедицю Зефірку, чи ви її тоді приймали, що зараз відбувається?

Біла ведмедиця Зефірка приїхала з москви.jpg
Біла ведмедиця \"Зефірка\". Миколаївський зоопарк. Травень 2022. (Фото: Олексій Платонов)

– Справді, у нас були добрі стосунки з Московським зоопарком, Новосибірським, Калінінградським. З директором московського зоопарку Спіциним я дружив понад 40 років, але, на жаль, його вже немає в живих. З початком активізації війни Миколаївський зоопарк вийшов із євроазіатської асоціації зоопарків, бо жоден російський зоопарк не зателефонував, ані поцікавився, що у нас тут відбувається. Позиції росзоопарків зрозумілі, вони підтримують свою армію, свій уряд, тому з 28 лютого ми припинили всі стосунки з ними.

– Як європейська зооспільнота вам допомагає?

– Ми вже двічі отримували сухі корми з Європи: Берліна, Праги, Варшави, Лодзі та багатьох інших міст. Крім того, Європейська асоціація зоопарків та акваріумів відкрила рахунок для допомоги, на якому вже більше мільйона євро. Кошти розподіляються між зоопарками України, здебільшого у східній Україні, там де було найскладніше – Харківському, зоопарку 12 місяців під Києвом, Екопарку Фельдмана, Асканії-Нова, яка знаходиться під окупацією, допомагають Бердянському зоопарку, допомагають і нам. Ми постійно контактуємо, ось у п'ятницю була нарада через скайп серед директорів українських зоопарків, ми обговорюємо питання, які у нас є.

Ракета та бізони.jpg
Залишки російської ракети, Миколаївський зоопарк. Травень 2022. (Фото: Олексій Платонов)

– Гинуть тварини, гинуть люди, працівники зоопарків. Що з етичного погляду думаєте з цього приводу?

– Імена цих людей назавжди будуть записані в історію зоопарків України, вони віддали своє життя, рятуючи тварин, наприклад зоопарк Фельдмана, я з ним добре знайомий і багато років. Багато зоопарків відгукнулися, взяли тварини з нього, але ми не могли взяти, оскільки самі знаходимося в прифронтовій зоні. Від нас за 30 км стоять орки і, можливо, нам самим доведеться евакуювати тварин, хоча це неймовірно складно. Сьогодні 9 травня – ніколи не думав, що цей день буде таким похмурим…

Ми переконалися, що, незважаючи на війну, Миколаївський зоопарк тримається. Тварини явно були раді нашому візиту і було видно, як засумували вони за спілкуванням з людьми. Примітно, що візит журналістів відбувся саме 9 травня, у день перемоги, і ми впевнені у швидкій перемозі України. Звертаємось до всіх небайдужих допомогти Миколаївському зоопарку та купити квиток он-лайн. Адже переконані, не лише краса, а й доброта врятує світ.

Newsletters