Життя у Херсоні: «Майже як концтабір»

Люди стоять у черзі біля банкомату в Херсоні. (Фото: KEYSTONE/SPUTNIK/РИА Новості)

Автори: Ольга Головіна та Світлана Вовк, 09.06.2022

В окупованому Херсоні нова реальність – це високі ціни, магазини заповнені російськими продуктами, рублі, відсутня освіта, а лікарі змушені працювати у військових шпиталях. Нещодавно місто також пережило чотири дні повного відключення інтернету та телефонної мережі.

“Я зрозумів це, коли спробував зателефонувати своїй хрещеній матері, і що мої повідомлення в соціальних мережах не надходили друзям. «Номер, який ви набрали, недоступний», — таке повідомлення я отримав. 3 червня мені нарешті вдалося поговорити зі своїм другом Андрієм (ім’я змінено, щоб захистити його конфіденційність), і він пояснив ситуацію”.

“Тут повне пекло. Немає ні телефонного сигналу, ні інтернету”, – сказав Андрій. “Деякі компанії знову почали надавати підключення до Інтернету. Мені вдалося підключитися до сусіднього Wi-Fi. Російські сім-карти видають в обмін на паспортні дані. На жаль, люди погоджуються, оскільки не хочуть втрачати контакт зі своїми родичами та друзями. Росія блокує українські новинні сайти, Facebook та Instagram, тому мені доводиться використовувати VPN”.

Андрій повідомив, що зараз у Херсоні відкрився офіс «Єдиної Росії» (політичної партії Путіна).

“Вони повністю нав’язують нам свою окупаційну політику… Немає можливості покинути контрольовану урядом територію. Можна лише поїхати до Криму, а потім в Росію. Але всі тут і далі сподіваються і вірять в українську армію. Ми чуємо звуки з поля бою, оскільки лінія фронту близько від нас”, – сказав він.

Андрій сказав, що також чув обстріл сусіднього Миколаєва. Раніше він бачив, як ракети летіли над його будинком у напрямку міста. Його серце болить і за коханий Херсон, і за Миколаїв.

Катерина Волик разом із родиною втекла з Херсона, але знає, що російські окупанти захопили паспортний стіл біля її будинку.

“Подруга провідувала мою квартиру і бачила, як росіяни використовують сусідній офіс, щоб надати громадянство тим, хто цього хоче. І дехто дійсно [хотів]”, – розповіла Катерина.

З її слів, 30 квітня школи припинили навчання, а всіх незгодних із змінами директорів шкіл змінюють.

Інша мешканка Херсона розповіла, що місто близьке до того, щоб стати концтабором.

“Аптеки не пропонують ліки, які вам потрібні. Велика кількість російських товарів у магазинах мене нервує, а від черг за гуманітарною допомогою мене нудить. Але людей, які стоять у черзі, судити не можна, адже всі хочуть їсти”, – розповіла Надія Шилик.

Жінка переживає, що скоро втратить роботу. “Але я все ще працюю. Два-три тижні перетворилися на довгі місяці жорсткого очікування”, – зазначила вона.

Самопроголошений заступник голови обладміністрації Кирило Стремоусов заявив, що для повного переведення валюти на російські рублі знадобиться чотири місяці.

Мешканці обурилися, коли міський голова Херсона Ігор Колихаєв попросив керівників ЖКГ підрахувати кількість людей, які покинули свої помешкання. Заступник голови облради Юрій Соболевський зазначив, що не повинно відбуватися передавання даних про людей, які були змушені тимчасово покинути свої домівки.

Newsletters