«Вони натягнули чорні мішки на їх голови та затягли їх в авто». Як на Херсонщині росіяни викрадають чоловіків

Роман Іщенко (ліворуч) та Сергій Арефʼєв

Останнім часом на Херсонщині росіяни почали активно забирати в полон чоловіків, навіть тих, хто не причетний до військових дій. Підрахувати кількість полонених складно, хтось просто боїться надати розголосу, щоб не зробити гірше, а хтось навіть не знає куди звернутися.

Сорокашестирічний Роман Іщенко у полоні вже більше чотирьох тижнів, розповідає його донька Олександра. 19 квітня російська армія прийшла до них в дім і забрала її батька.

«Було помітно, що це спланована операція. Одночасно до нашого будинку і будинку нашої бабусі з дідусем приїхали військові. По 7 людей на дім. Вони всі були у військовій формі, але в обох домівках був один чоловік у цивільному одязі, із закритим обличчям. Ця людина проводила обшук і шукала якісь склади зброї у нас вдома», — розповіла Олександра.

Бабуся Олександри тоді також ночувала у будинком з Романом і стала свідком цієї події.

«Батька військові тримали на вулиці. Вони оточили дім з усіх входів і виходів, і в той час чоловік у цивільному обшукував дім. Вони намагалися робити все тихо але не вийшло», — сказала Олександра.

За її словами росіяни наказали сидіти тихо і погрожували зброєю.

«У підсумку вони забрали батька, його 2 телефони, ноутбук. З того часу ми нічого не знаємо про його місцезнаходження», — сказала Олександра.

Як розповіла жінка, у російської армії щоразу різні свідчення: в одну мить вони кажуть, що з її батьком все добре і він у них, а в іншу, що вони взагалі нічого про це не знають.
Родина Романа зверталася до представників української влади, і як їм повідомили, в Україні Романа внесли до списку полонених на обмін. Проте в цьому є деякі складнощі.

«У телеграм чаті з волонтерами повідомляли, що офіційно ці люди полоненими або мертвими у росіян не вважаються», — сказала Олександра. Вона додала, що полоненими у РФ вважають тих, кого вони вивезли в Крим або до Росії.

На звʼязок з родиною Романа росіяни більше не виходили. Жодних вимог чи повідомлень;

«Вони навіть не вказали на причину затримання. І це найгірше, бо ми наявіть уявити не можемо, що з ним відбувається», — пояснила жінка.

Двадцятидевʼятирічний Сергій Арефʼєв у полоні вже понад два місяці. За словами його дружини Поліни, він працює звичайним інженером, вміє випікати «чудові смаколики» та дуже любить свою родину.

За словами жінки, свідком викрадення Сергія став його друг.

«До них несподівано під’їхало авто. Звідти вискочило декілька людей, вони натягнули чорні мішки на голову чоловіка і його друга, і затягли їх в авто. Друг Сергія каже, що все так швидко сталося і вони не встигли навіть якось відреагувати. Їх привезли на допит», — сказала Поліна. 

За словами друга, чоловіків допитували в різних кабінетах.

«Друг лише чув, що моєму чоловікові привели перекладача, так як він розмовляє українською. Питання були загалом за мітинги проукраїнські. Росіяни шукали організаторів, які начебто проплатили херсонцям мітинг. Вони не розуміли, що херсонцям для цього не потрібні гроші», — розповіла жінка.

Через декілька днів з Поліною звʼязалися російські військові, вони попросили її віддати документи чоловіка для того, щоб вони зʼясували, чи причетний він до бойових дій. Якщо виявиться його причетність, то їй пояснили, що його судитимуть на території РФ.

Під час розмов Поліна також побачила в руках одного військового ключі Сергія від їх спільного будинку.

«Віддавати мені їх не хотіли. Коли я почала сперечатися, військові сказали що нам нічого не загрожує, і ніхто з цими ключами до нас не прийде», — сказала жінка.

Поліна написала заяви у всі відповідні органи, декілька разів відвідала комендатуру РФ у Херсоні та навіть обійшла всі місця, де в Херсоні утримують людей. У відповідь чує одне: «Чекайте дзвінка», так і не знаючи де її чоловік і чи все з ним добре.

У більшості випадків викрадення у Херсоні, близьким не повідомляють про місце утримання затриманих, їх переміщення та стан, щобільше у місті навіть не створили Довідкове бюро у справах військовополонених, що вже є прямим порушенням Женевської конвенції. Про умови утримання полонених також невідомо.

Родинам полонених лише залишається вірити, що з їх близькими все добре.

За словами омбудсменки з прав людини в Україні Людмили Денісової, Росія вивозить частину полонених у Крим, а іншу частину тримає у захоплених приміщеннях Херсона.

Newsletters